Дейности по национални програми и клубове учебна 2024/25 година

Синева над пекарната и най-известният мъж на Веселиново

Само шест километра делят Александрово от Веселиново в Ришкия проход, но това не се оказва пречка за различното им развитие. Александрово, някога Черкез кьой заради черкезите, заселени след края на Кримската война, е разположено встрани от главния път в прелестна планинска местност и контрастира с изолираните си островчета реновирани имоти всред зелено море от обезлюдени къщи с далеч по-урбанизираното и компактно село Веселиново. Въпреки очевидната запустялост, Александрово за момента притежава неустоима притегателна сила за пътници от близо и далеч под формата на кулинарно изкушение до самия вход на селото, наречено „Синята пекарна“, където се приготвят най-вкусният домашен хляб с квас и неповторим домашен сладолед.

Това установихме и ние, групата кулинарни пилигрими от клуба по готварски умения по програмата за занимания по интереси към ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, които с еднодневно пътешествие до там успяхме да съпреживеем осъществената австралийска мечта на собственичката Красимира Байлс за селска фурна с прединдустриален хляб и печива. Разбрахме, че красотата, вкусът и полезността на храната се постигат с ежедневен труд, воля, постоянство и отговорност към доброто и здравето на хората.

Фортуна в този ден бе решила приятно да ни изненада, като ни отвори вратата на бащиния дом на първия демократично избран български президент след 1989 г. Желю Желев, роден в съседното село Веселиново, чрез напълно случайна среща с брат му Христо, обитаващ отскоро фамилната им къща, обозначена с паметна плоча. Така можахме да разгледаме автентичната обстановка на средата, в която е израснал бъдещият президент, и да получим житейска информация за него пряко от член на семейството.

Снимките са запечатали ведрото настроение на участниците пред пекарната и на площадчето, водещо към родната къща на Желю Желев, заедно с осемдесет и три годишния брат на президента в центъра на снимката.

Ренета Стоименова


НП “Осигуряване на съвременна образователна среда по Хуманитарни предмети”:

Класна стая за пример


Арт работилница за родители – пример за добра практика

В залата на Художествена галерия Проф. Илия Петров на 11 декември се проведе поредната дейност от Националната програма „Заедно за всяко дете”, Модул 2 „Добри практики за взаимодействие с родителите на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст”. Родители и учители се включиха в арт работилница. Темата на творческите изяви бе “Чувствата и емоциите: как изглеждат те през детските очи и как ги изразяваме като възрастни”. Участниците получиха арт материали и бяха насърчени да използват своята креативност и талант.

Целта на творческата работилница бе да се пресъздадат върху рисувателното платно емоциите и чувствата, породени от взаимоотношенията в семейството. Тази дейност показа колко важно е да се предават семейните ценности и традиции, защото те са източник на вдъхновение и идентичност.

Всички участници се постараха, а резултатите надминаха очакванията. Изработените картини са прекрасен подарък за коледните празници и украса за всеки дом. Работилницата се превърна в приятна и емоционално зареждаща среща между родители и учители.


Добри практики за работа с родители по НП „Заедно за всяко дете”, Модул 2

На 20 и 21 ноември  2024 г. в актовата зала на ПГПЧЕ “Екзарх Йосиф” гр. Разград се проведоха тематични родителски срещи на тема: “Комуникация и рисково поведение сред малките хора”. Лектор на събитието беше г-жа Станислава Петрова,  председател на ОбСНВ гр.Разград. Присъстващите разговаряха върху значими теми за родителстването, рисковото поведение сред младите хора, влиянието на наркотичните зависимости и подкрепата от която децата ни се нуждаят. Родителите се включиха активно в дискусиите, като обсъждаха различни стратегии за подпомагане на своите деца и начини за превенция на рисковите фактори.Те споделиха както свои мисли и притеснения, така и добри практики, които засилват връзката между родители и учители.

Събитието е част от Националната програма „Заедно за всяко дете”, Модул 2 „Добри практики за взаимодействие с родителите на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст“ насочена към укрепване на връзката между семейството и училището и насърчаване на здравословни и възпитателни практики.


В помощ на родителите: Как да разговаряме с тийнейджърите
ПГПЧЕ “Екзарх Йосиф” гр. Разград
НП “Заедно за всяко дете”

В помощ на родителите: Ролята на училището за формиране живота на младите хора