Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия се отбелязва всяка трета неделя на месец ноември. Това е ден за почит към паметта на загиналите, подкрепа за пострадалите и повишаване на обществената отговорност за безопасността на движението.
Денят се отбелязва с резолюция на Общото събрание на ООН от 26 октомври 2005 г. Кампанията за 2025 г. е под мотото „ЗАПОМНЕТЕ. ПОДКРЕПЕТЕ. ДЕЙСТВАЙТЕ.“ („REMEMBER. SUPPORT. ACT.“).
Само за една година (2024 г.) по пътищата на страната при 7173 тежки катастрофи са загинали 478 и са ранени 9054 човека. Това е повод за пореден път да си дадем сметка доколко сме отговорни като участници в движението по пътищата, каква е културата ни на поведение и какви са уменията ни за реакция в критични ситуации на пътя, както и да приемем, че усилията за опазване на човешкото здраве и живот от случаи на пътнотранспортни произшествия са отговорност на всеки член на обществото ни, на институциите, на семейството.
В гимназията Световният ден бе отбелязан с изработени от IXВ клас флайери с послания за “Безопасно шофиране”, “Заедно можем да спасим живота на повече хора”, “Не бързайте! Бъдете отговорни”. Те бяха разпространени сред учениците и върху паркирание до гимназията автомобили. По време на голямото междучасие учениците имаха възможност да изпробват очила за симулация, които пресъздават усещането при шофиране след употреба на алкохол. Симулационните очила, площадката за БДП и използваните материали бяха закупени по НП “Безопасност на движението по пътищата”, Модул 1 “Подкрепа на обучението по БДП”
Със съдействието на ОбСНВ гр. Разград учителите от гимназията получиха сувенири за автомобили с въздействащи послания. На училищните екрани всички ученици имаха възможност да гледат специално подготвен клип за възпоменание жертвите на ПТП
Нашите доброволци към Общинския съвет по наркотични вещества се включиха в инициативата като раздадоха сърчица с послания на общинското ръководство. Заедно с екип на пътна полиция спираха автомобили и подаряваха плочки с послания, насочени към толерантност, внимание и отговорност.
Нека да не забравяме, че е важно да пазим себе си и другите участници в пътното движиение, защото “Животът е с предимство”!
